پازیریک قدیمی ترین فرش جهان

پازیریک ، دره کوچکی در شمال کوهستان آلتایی ، در جنوب سیبری مرکزی ، در 79 کیلومتری مرز مغولستان که در 1328 شمسی / میلادی1949، سرگی رودنکو ، باستان شناس معروف روس ، کهنترین نمونه فرشِ گره بافت و پرزدار را از درون گوری یخ زده در آنجا کشف کرد. وی پس از بررسی ساختاری و ملاحظه دقیق چگونگی نگاره ها و سنجیدن آنها با دیگر آثار بازیافته آن دوران ، شباهت بسیاری بین نقشمایه های این فرش با نقش برجسته های تخت جمشید دریافت کردند . رودنکو و گریازنف کاوش گوری قدیمی را که در ارتفاع 600 ، 1 متری پازیریک سیبری قرار داشت آغاز کردند. وقتی از کاوشهایی که در نخستین گور یخ زده انجام شد چیزهای مختلفی چون فرش و لباس بیرون آمد که همه قدمتی بیش از 500 ، 2 سال داشتند، نام پازیریک که تا آن زمان ناشناخته بود، شهره آفاق شد. نتایج آزمایش با کربن رادیواکتیو بر روی این اشیا نشان می دهد که این گورها به قرنهای پنجم و چهارم پیش از میلاد تعلق دارند.

بیشتر بخوانید

این مقاله در طبقه بندی فرش در تاریخ ثبت شده است

معرفی فرش ماشینی

به منظور معرفی و تعریف فرش ماشینی میبایست ابتدا به تعریف واضحی از فرش اشاره نمود: با کمک فنون ريسندگي و تابندگي، نخهاي پشمي توليد و با ادغام این رشته نخهاي پشمی به صورت افقي و عمودي ، انواع زیر اندازها از قبیل: گليم، گبه، قالی و فرش تولید خواهد شد. فرش ماشینی توسط ماشین آلات و با بهره¬گیری از پشم و الیاف مصنوعی براق و پرز نسبتاً کوتاه و وزنی سبک در طرح های مختلف تولید میگردد.

بیشتر بخوانید

این مقاله در طبقه بندی فرش در تاریخ ثبت شده است

بزرگترین فرش جهان

شرکت سهامی فرش ایران با بیش از ۷۰ سال سابقه در امر مدیریت طراحی ، تولید ، اموزش و بازرگانی فرش ایرانی ، در سال ۱۳۸۴ برنده مناقصه فرشی به بزرگی ۶۰۰۰ متر مربع مسجد بزرگ ابوظبی امارات متحده عربی شد.

بیشتر بخوانید

این مقاله در طبقه بندی فرش در تاریخ ثبت شده است